Chlamidiozė

Chlamidiozė – tai lytiškai plintanti infekcija, kurią sukelia bakterija Chlamydia trachomatis. Chlamidijų yra daug rūšių ir vienos iš jų sukelia trachomą (pavojingą akių infekciją), kitos pažeidžia šlapimą išskiriančių organų ir lytinių organų sistemas (urogenitalinę sistemą). Chlamidiozė yra labiausiai paplitusi lytiškai plintanti bakterinė infekcija. Ja susirgus, simptomai gali ir nepasireikšti, arba jų būti nedaug, tačiau pasitaiko ir reprodukcinę sveikatą žalojančios komplikacijos, ypač moterims.

Moterims ši infekcija dažniausiai pažeidžia gimdos kaklelį, šlaplę, makštį, sukeldama jų uždegimą. Šios ligos gali komplikuotis dubens uždegimine liga (žiūrėti dubens uždegiminė liga). Vyrams paprastai sukelia šlaplės uždegimą, kūdikiams – akių uždegimą ar sisteminę infekciją.

Simptomai

Chlamidiozė dažniausiai būna besimptomė. Vyrams ji dažniausiai sukelia šlaplės uždegimą, pasirodo išskyrų iš šio organo. Moterims chlamidiozė sukelia šlaplės, makšties, gimdos kaklelio uždegimus. Šie negalavimai taip pat pasireiškia išskyromis iš lytinių takų.

Kai kurie būdingi chlamidiozės simptomai:

Diagnozė

Kadangi chlamidiozė yra lytiškai plintanti infekcija, reikia surasti visus buvusius lytinius partnerius ir ištirti juos.

Paprasčiausia chlamidiozę diagnozuoti namie atliekamais testais. Taip išsaugosite savo privatumą – tačiau svarbu atminti, kad jeigu susirgote chlamidioze, būtina informuoti visus buvusius lytinius partnerius. Atminkite – chlamidiozė dažniausiai neparodo jokių simptomų, tad diagnozuoti ją tokiu atveju galima tik testais.

Galima pasinaudoti ir laboratoriniais tyrimais: citologinis tyrimas – imamas tyrimas iš akių išskyrų ir gimdos kaklelio nuograndų, nustatomi viduląsteliniai mikroorganizmai. Taip galima išsitirti ultragasu. Tokiu būdu, tiriant ultragarsu per makštį, nustatomi nuo uždegimo pakitę lytiniai organai.

Gydymas

Susirgus chlamidioze, svarbiausia yra susilaikyti nuo lytinių santykių bent 7 dienas, ir tuo labiau – nesantykiauti su neišgydytu lytiniu partneriu. Gydoma paprastai antibiotikais (azitromicinas ar doksiciklinas, nėščiosioms – eritromicinas ar amoksiciklinas). Jeigu liga buvo diagnozuota greitai, ir gydoma laiku, paprastai visiškai pasveikstama. Liga gali pasikartoti, jei santykiaujama su neišgydytu partneriu ar su nauju partneriu. Taip pat – gydantis alternatyviu gydymu (ne antibiotikais). Negydant gali išsivystyti sveikatai pavojingos komplikacijos. Moterys gali tapti nevaisingomis.

Prevencija

Chlamidiozė yra labiausiai paplitusi lytiškai plintanti liga pasaulyje. Tačiau jos galima išvengti palyginus paprastais būdais. Būtina naudoti prezervatyvus (jų efektyvumas apsisaugant nuo lytiškai plintančių ligų yra beveik 100 proc.). Taip pat derėtų turėti pastovų lytinį partnerį, vengti atsitiktinių lytinių santykių. Susirgus, būtina gydyti ir partnerį, pranešti apie tai ir buvusiems partneriams.