Chlamidiozės rizika ir paplitimas

Chlamidiozės infekcija kankina tūkstančius Lietuvos gyventojų, ir milijonus pasauliniu mastu. Chlamidijos yra perduodamos seksualinių santykių metu, tačiau yra ir kitų užsikrėtimo būdų, pvz., nėščia mama gali užkrėsti naujagimį. Daugeliu atvejų infekuotas asmuo nepatirs jokių simptomų ar komplikacijų, tačiau būna atvejų, kada chlamidiozė sukelia nevaisingumą, regėjimo praradimą ar netgi mirtį.  Turint omenyje, kiek daug žmonių užsikrečia šia infekcija, galima drąsiai teigti, kad chlamidiozė yra pavojinga visuomenės sveikatos būklei liga. Jaunimas iki 25 metų amžiaus yra pažeidžiamiausia grupė, tačiau suteikiant pakankamai informacijos ir tinkamai naudojant kontraceptines priemones, galima būtų išvengti daugelio chlamidiozės atvejų.

Kuri rizikos grupė yra pažeidžiamiausia?

Bet kas, užsiimantis seksu be prezervatyvo, rizikuoja užsikrėsti lytiškai plintančiomis ligomis, taip pat ir chlamidioze. Deja, net ir naudojant prezervatyvą ar kitas apsisaugojimo priemones, chlamidiozės rizika vis tiek išlieka.  Taigi, vienintelė 100 procentų patikima kontraceptinė priemonė yra visiškas susilaikymas nuo sekso. Suprantama, ši priemonė šiais laikais beveik nenaudojama, todėl reikia saugotis naudojantis kitais būdais:

  • Pasitikrinti abiems pakeitus partnerį.
  • Susilaikyti nuo lytinių santykių, jeigu partneris turėjo chlamidiozę bent 3 savaites prieš.
  • Visada naudoti prezervatyvą.
  • Atlikti chlamidijos testą dažnai, jeigu esate jaunesnis/ė nei 25 metų amžiaus.
  • Taip būtina dažnai tikrintis, jeigu dažnai keičiate sekso partnerius, arba turite kelius partnerius tuo pačiu laikotarpiu. Chlamidijų testą galite įsigyti internetu, mūsų parduotuvėje. Tokiu būdu galite tikrintis kada norite ir privačiai.

Chlamidiozė jau eilę metų yra labiausiai paplitusi lytiškai plintanti liga, ir ji tampa vis labiau išplitusi jaunimo tarpe. Oficiali statistika neparodo tikrosios situacijos, nes daugelis užsikrėtusiųjų arba nežino, arba nenori kreiptis į gydymo įstaigas. Tai tik įrodo, kad nesaugus seksas yra labai pavojingas, tad būtina naudoti kontraceptinės priemones.

Chlamidiozės rizika: prevencija

Kaip minėta, nėra 100 procentų efektyvios apsisaugojimo priemonės nuo chlamidiozės. Tačiau jeigu jau keletą metų turite tik vieną partnerį ir abu poros nariai yra ištikimi, užsikrėsti chlamidioze beveik nėra šansų. Jeigu reguliariai tikrinsitės chlamidijų testu, infekcijos atveju labai greitai galėsite gydytis, taip pat apsaugosite kitus nuo šios ligos. Laiku diagnozavus ir išgydžius chlamidiozę, išvengsite komplikacijų ir sveikatos sutrikimų. Rekomenduojama atlikus chlamidijų testą namie kreiptis pas daktarą, ir tai daryti kiekvieną kartą pakeitus partnerį. Jauni asmenys ir paaugliai yra ypač jautrūs šiai infekcijai, todėl rekomenduojama būti labai atsargiems.