Chlamidiozės prevencija

Chlamidiozė yra labiausiai paplitusi lytiškai plintanti infekcija, tiek Lietuvoje, tiek daugelyje Europos šalių. Todėl chlamidiozės prevencija yra itin svarbus klausimas šalies sveikatos apsaugos sistemoje. Labiausiai chlamidiozė paplitusi tarp 15-25 metų amžiaus jaunuolių, tad ši grupė turėtų būti ypač atsargi. Chlamidiozę sukelia bakterija, kuri įsikuria gleivėtose lytinių organų membranose. Tai reiškia, kad ši lytiškai plintanti infekcija platinama per lytinį kontaktą. Užtenka tik trumpo susilietimo lytiniais organais su užsikrėtusiu asmeniu, ir liga lengvai perduodama. Užsikrėsti galima tiek įprastinio (vaginalinio) sekso metu, tiek užsiimant oraliniu ar analiniu seksu. Todėl labai svarbu naudoti prezervatyvus, kurie labai sumažina užsikrėtimo riziką, nors ji visuomet šiek tiek išlieka.

Kuo pavojinga chlamidiozė?

Chlamidiozė pavojinga tuo, kad užsikrėtus dažnai asmuo nejaučia jokių simptomų. Tokiu būdu infekcija progresuoja, ir pastebima tampa tik tada, kai jau sukelia rimtų komplikacijų. Toks chlamidiozės “slaptas” gyvavimas yra svarbiausia priežastis, kodėl tai labiausiai paplitusi lytiškai plintanti infekcija. Dauguma žmonių kitus užkrečia paprasčiausiai to net nežinodami. Todėl dalis užsikrėtusių moterų dėl to tampa nevaisingomis, jei tik infekcija progresuoja pakankamai ilgą laiką. Kadangi chlamidijos perduodamos sekso metu, labai svarbu kiekvienąkart naudoti prezervatyvus! Deja, net ir saugojantis išlieka tikimybė užsikrėsti, todėl asmenys, kurie priklauso padidėjusios rizikos žmonių grupei, turėtų reguliariai tikrintis. Tai gali atlikti pas gydytoją arba namie pasinaudojant testu.

Chlamidiozės prevencija

Svarbiausia prevencijos nuo chlamidiozės priemonė – prezervatyvas lytinių santykių metu. Ypač tai pasakytina apie naujus seksualinius partnerius. Taip pat svarbu reguliariai tikrintis nuo chlamidiozės ir kitų LPL, jeigu keičiate seksualinius partnerius. Svarbu, kad partneris taip pat pasitikrintų. Jeigu esate stabiliuose santykiuose, infekcijos atveju reikia kelioms savaitėms susilaikyti nuo sekso, kol chlamidiozė bus išgydyta. Net jeigu manote, kad nei vienas poros narys neturi santykių su kitais asmenimis, vis tiek derėtų kartas nuo karto pasitikrinti.

Patartina turėti kuo mažiau skirtingų seksualinių partnerių, o geriausia turėti tik vieną, stabilų.

Venkite prausti lytinius organus antibakteriniu muilu, o naudokite specialų, intymioms vietoms skirtą: mat pašalinus geruosius mikroorganizmus, rizika užsikrėsti chlamidioze padidės.

Nesimylėkite, jeigu įtariate chlamidiozę, arba partneriui pasireiškia simptomai. Turėtumėte nedelsiant kreiptis pas gydytoją.

 

Patikimiausia chlamidiozės prevencija – prezervatyvai

Prezervatyvai yra patikimiausia prevencinė priemonė nuo chlamidijų, tačiau tik tuo atvejų, jeigu jie naudojami teisingai. Būtina naudoti kiekvieno lytinio akto metu, be išimčių, užsiimant bet kokiu seksu (t.y. įprastu, oraliniu, analiniu).