Genitalijų herpesas

Herpesas yra labai paplitusi lytiškai plintanti liga. Ji sukelia nedideles, skausmingas pūsleles ant lūpų arba genitalijų (lytinių organų). Šią ligą sukelia herpeso virusas, kurio yra du tipai – Tipas 1 ir Tipas 2. Lūpų herpesą sukelia virusas Tipas 1, o genitalijų herpesą – Tipas 2. Lūpų herpesas yra gana dažna infekcija, tuo tarpu genitalijų herpesas – gerokai retesnis. Užsikrėtus herpesu, ši liga išlieka visam gyvenimui.

Kaip užsikrečiama herpesu?

Genitalijų herpesas perduodamas nesaugaus sekso metu, per gleives. Užsikrečiama užsiimant bet kokio tipo seksu: vaginaliniu, analiniu ar oraliniu. Dažnai užsikrečiama nuo žmogaus, kuris net nenutuokia, kad jis turi herpeso virusą, mat dar nepatyrė jokių šios infekcijos požymių.

Genitalijų herpeso simptomai

Deja, dažnai genitalijų herpesas nesukelia jokių simptomų. Net 80 procentų užsikrėtusiųjų nežino, kad jie serga šia liga. Iš dažniausių simptomų verta paminėti mažas, niežtinčias pūsles ir paraudimus ant lytinių organų. Taip pat užsikrėtus šia infekcija, padidėja limfmazgiai kirkšnyse. Užsikrėtusios moterys gali imti karščiuoti, imti skaudėti galva, gali tapti sunku šlapintis. Tokiais atvejais būtina nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą ir pradėti gydymą.

Diagnozė

Herpesas diagnozuojamas gydytojo, kuris paima mėginį iš Jūsų lytiniuose organuose atsiradusių pūslelių ar žaizdelių. Mėginys tiriamas laboratorijoje, tuomet gaunamas atsakymas. Taip pat galima pasinaudoti namuose atliekamu herpeso testu.

Gydymas

Herpesas gali būti labai skausminga infekcija, todėl jai gydyti naudojami nuskausminantieji. Nors herpesas nėra išgydomas ir jam nėra taikomas specifinis gydymas, paūmėjus ligai, gali būti išrašomi antivirusiniai vaistai (Valtrex®, acikloviras). Kai kurie asmenys patiria kelis herpeso paūmėjimus per metus, ir tai labai nemalonu bei sukelia daug nepatogumų. Tokiems pacientams gali būti išrašomi minėtieji vaistai reguliariam vartojimui.

Prevencija

Genitalijų herpesas yra lytiškai plintanti liga, o tai reiškia, kad efektyviausia apsaugos priemonė yra prezervatyvo naudojimas sekso metu.