Sifilis

Sifilis – tai lytiškai plintanti liga, kurią sukelia bakterija Treponema pallidum. Šiuo metu ši infekcija yra palyginti reta tarp heteroseksualių asmenų, tačiau žymiai dažniau pasitaiko homoseksualių vyrų tarpe. Labai svarbu, kad sifilis būtų laiku gydomas (antibiotikais), antraip yra rizika, jog infekcija išplis į smegenis, širdį, sąnarius. Jeigu turite sifilio infekciją, turėtumėte apie tai informuoti ir savo buvusius lytinius partnerius.

Kaip užsikrečiama sifiliu?

Paprastai sifiliu užsikrečiama per nesaugų seksą, infekcija perduodama per gleives, nedideles žaizdeles odoje. Užsikrėsti galima užsiimant bet kokios rūšies seksu (vaginaliniu, analiniu, oraliniu). Apskaičiuota, kad tikimybė užsikrėsti sifiliu per nesaugų seksą yra 30-50 proc., jeigu bent vienas partneris turi šią infekciją. Taip pat įmanoma užsikrėsti naudojant intraveninius narkotikus (per švirkštus).

Padidėjusios rizikos grupės yra šios:

  • Homoseksualūs vyrai (ypač dažnai keičiantys partnerius)
  • Heteroseksualūs vyrai, turėję santykių su prostitutėmis iš Pietryčių Azijos
  • Užsieniečiai iš ne Europos šalių
  • Narkotikus vartojantys asmenys
  • Prostitutės

Simptomai

Sifilio eiga skirstoma į tris aiškias stadijas. Kiekviena iš jų turi skirtingus simptomus, tačiau ypač svarbu pažinti pirmų dviejų stadijų požymius.

Pirmoji stadija pasižymi nedideliu skausmu varpos galvutėje ar aplink ją, makštyje, burnoje, gerklėje ar išangėje. Šis skausmas paprastai atsiranda praėjus maždaug 3 savaitėms po infekcijos. Taip pat dažnai padidėja limfmazgiai kirkšnyse. Tačiau minėti simptomai būdingi tik 60-70 proc. užsikrėtusių sifiliu. Likusi dalis pirmosios stadijos metu gali taip ir nežinoti apie infekciją.

Antroji stadija gali būti dvejopa: aktyvi, su simptomais arba be simptomų, faze, ir pasyvi (latentinė) fazė – be simptomų. Aktyviosios fazės kamuojamas žmogus karščiuoja, smarkiai padidėja limfmazgiai, ant bet kurios kūno vietos gali atsirasti išbėrimai. Jaučiamas bendras nuovargis, silpnumas, apetito sumažėjimas. Latentinė (pasyviosios) fazė gali prasidėti po aktyviosios fazės ir trukti iki 2 mėnesių. Ši stadija neturi aiškių simptomų, tačiau sergantis asmuo gali lengvai užkrėsti kitus.

Trečioji stadija prasideda tik po ilgo laiko, jeigu sifilis negydomas. Tai gali atsitikti netgi po keleto metų. Tokiu atveju gali būti pažeidžiamos smegenys, širdis, arba sąnariai. Ši trečioji stadija pasireiškia maždaug 30 procentų žmonių, kurie nesigydė sifilio. Anksčiau, kol nebuvo antibiotikų, sifilis dažnai sukeldavo paralyžių, psichozę, smegenų pažeidimus, širdies sutrikimus, veido deformacijas ir kt. Todėl labai svarbu tik pastebėjus požymius, pasitikrinti ar sergate sifiliu. Ir infekcijos atveju, nedelsiant gydytis.

Diagnozė

Jeigu priklausote vienai iš aukščiau išvardytų rizikos grupių, ar turėjote lytinių santykių su tokiais asmenimis, reikėtų pasitikrinti. Tikrintis galite gydymo įstaigoje, arba pasinaudodami greitai atliekamu testu. Patartina tikrintis reguliariai – ypač homoseksualiems vyrams ir vyrams, kurie turi santykių su prostitutėmis. Apskritai rekomenduotina tikrintis nuo keleto lytiškai plintančių ligų: chlamidijų, ŽIV, gonorėjos, hepatito B. Šios ligos dažnai perduodamos kartu.

Gydymas

Sifilį išgydomas ganėtinai lengvai – žinoma, jeigu liga diagnozuojama laiku. Paprastai gydoma penicilinu, arba kitais antibiotikais. Jokiais būdais negalima bandyti gydytis pačiam, prieš tai nepasikonsultavus su gydytoju. Svarbu pasitikrinti dėl sifilio prieš ir po gydymo, kad būtumėte tikri, jog tikrai išsigydėte.

Prevencija

Sifilis yra lytiškai plintanti liga. o tai reikškia, kad svarbiausia apsaugos priemonė yra prezervatyvas sekso metu. Taip pat rekomenduojama vengti atsitiktinių lytinių santykių su nežinomais asmenimis, nekaitalioti partnerių dažnai ir pan.