Lytiškai plintančios ligos (LPL)

Lytiškai plintančios ligos (LPL) – tai tokios ligos, kurios dažniausiai (bet ne visuomet) perduodamos per lytinius santykius. ŽIV, chlamidiozė, genitalijų herpesas, karpos, gonorėja, tam tikros hepatito formos, sifilis, trichomonozė yra dažniausios lytiškai plintančios ligos.

Anksčiau lytiškai plintančios ligos buvo vadinamos venerinėmis ligomis. Jos yra vienos labiausiai paplitusių infekcijų visame pasaulyje. LPL serga šimtai milijonų žmonių, daugiausia tai jauni, 15-24 metų amžiaus, asmenys.

Lytiškai plintančios ligos

LPL yra labai rimtos ligos, kurios negydomos gali būti labai pavojingos. Kai kurios, pvz., ŽIV yra nepagydomos ir gali būti mirtinos. Todėl labai svarbu būti susipažinus su LPL, jų simptomais, prevencija. Tik tuomet apsisaugoti nuo jų bus daug lengviau.

Užsikrėsti LPL galima per visų tipų seksą: vaginalinį, oralinį, analinį. Tačiau galima užsikrėsti ir kitais būdais, pvz. trichomonozė plinta ir per drėgnus daiktus (rankšluosčius, šlapius rūbus, klozetus ir t.t.). Visgi dažniausiai užsikrečiama per lytinį kontaktą. Rizika užsikrėsti LPL išauga, jeigu:

  • Turite daugiau nei vieną lytinį partnerį
  • Turite lytinių santykių su asmeniu, kuris turi/turėjo daug lytinių partnerių
  • Nenaudojate prezervatyvo
  • Dalinatės adatomis, vartodami intraveninius narkotikus
  • Užsiimate seksu už atlygį

ŽIV ir herpesas yra chroniškos ligos, kurias galima kontroliuoti, tačiau kol kas negalima išgydyti. Hepatitas B taip pat gali tapti chronine liga, tačiau jį irgi galima kontroliuoti. Problema su LPL ta, jog galima ir nežinoti, kad jomis užsikrėtėte, kol nebus pažeisti lytiniai organai (tapsite nevaisingais), regėjimas, širdis, ar kiti organai. Lytiškai plintančios ligos gali susilpninti imuninę sistemą, todėl sergant LPL, lengviau užsikrėsti ir kitomis infekcijomis. Dubens uždegiminė liga yra chlamidozės ir gonorėjos komplikacija, dėl kurios moterys gali tapti nevaisingomis, arba blogiausiu atveju – mirti. Jeigu lytiškai plintančios ligos perduodamos vaisiui, gimęs vaikas gali turėti nepagydomų sutrikimų arba mirti.

LPL priežastys

Lytiškai plintančios ligos sukeliamos praktiškai visų tipų infekcijų. Chlamidiozė, gonorėja ir sifilis sukeliami bakterijų. ŽIV, genitalijų herpesas, genitalijų karpos (kandiloma), hepatitas B sukeliami virusų. Trichomonozę sukelia parazitinis pirmuonis.

LPL sukėlėjai paprastai sutinkami spermoje, kraujyje, makšties išskyrose, kartais – seilėse. Didžioji dalis LPL sukėlėjų perduodami per lytinius santykius. Tačiau kai kurie, pvz. genitalijų herpeso, genitalijų karpų sukėlėjai gali būti perduoti ir per kontaktą oda. Hepatitu B užsikrėsti galima dalinantis asmeninėmis higienos priemonėmis, pvz. dantų šepetukais, skustuvais ir pan.

LPL nustatyti galima tikrinantis gydymo įstaigose, arba atliekant testą namie.